Nowe rekomendacje KNF – MASZ PRAWO

Likwidacja szkody komunikacyjnej – nowe rekomendacje KNF

 

1 listopada 2022 roku weszły w życie nowe rekomendacje Komisji Nadzoru Finansowego dotyczące likwidacji szkód komunikacyjnych. Ich celem jest ujednolicenie zasad likwidacji szkód komunikacyjnych realizowanych w ramach OC oraz zwiększenie ochrony poszkodowanego i zapewnienie mu należytej rekompensaty finansowej. W jaki sposób?

KNF zobowiązuje ubezpieczycieli do szacowania wartości szkody na taką kwotę, która umożliwi przywrócenie samochodu do stanu sprzed zdarzenia. Oznacza to, że musi ona wystarczyć na naprawę auta z użyciem oryginalnych części zamiennych, zgodnie z technologią producenta i likwidacji szkody w autoryzowanym serwisie. Dodatkowo nowe przepisy nakazują towarzystwom ubezpieczeniowym jednolite traktowanie wszystkich klientów, niezależnie od tego, czy zdecydują się na naprawę za pośrednictwem autoryzowanego serwisu, czy jednak wybiorą rozliczenie gotówkowe na podstawie kosztorysu.

Adwokat Piotr Ostafi zwraca uwagę, że decydując się na przyjęcie gotówki stawiamy się w niekorzystanej sytuacji, w której na własną rękę musimy stoczyć nawet kilkumiesięczną walkę z ubezpieczycielem. Czas przy zwiększającej się inflacji odgrywa kluczową rolę. Przedłużające się procedury mogą spowodować, że ostatecznie otrzymana kwota, nie będzie wystarczająca na wykonanie należytej naprawy, ze względu na zmieniające się w międzyczasie ceny części i usług.

Jest to jeden z wielu powodów, dla których warto zrealizować naprawę powypadkową w autoryzowanym serwisie, który zajmie się formalnościami i kontaktem z ubezpieczycielem, negocjując dla nas jak najkorzystniejsze warunki. Ponadto pozostawiając samochód w rękach specjalistów, możemy być pewnie, że naprawa zostanie wykonana zgodnie z rygorystycznymi procedurami, wyłącznie z wykorzystaniem technologii producenta i oryginalnych części. Jest to niezwykle kluczowe dla bezpieczeństwa własnego jak i innych uczestników ruchu drogowego.

Więcej o korzyściach z naprawy samochodu w autoryzowanej stacji przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule:

Naprawa samochodu

Inne artykuły

  • Naprawa samochodu

   Naprawa samochodu

   Choć poziom usług świadczonych przez niezależne warsztaty samochodowe jest coraz wyższy, trudno im w pełni konkurować z autoryzowanymi stacjami. Dowiedz się na czym polega różnica.

  • Gdzie zgłosić szkodę komunikacyjną?

   Gdzie zgłosić szkodę komunikacyjną?

   Kolizja lub wypadek to potężny stres dla jej uczestników. Ilość związanych z nią spraw do załatwienia wymaga nie tylko czasu, ale i dobrej znajomości swoich praw.

  • Uważaj Zawierając Polisę

   Uważaj Zawierając Polisę

   Od pewnego czasu można zaobserwować na rynku nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli. Podpowiadamy co zrobić aby nie dać się oszukać.