Uważaj Zawierając Polisę – MASZ PRAWO

Tak, jak sprawdzamy np. opinie o samochodzie przed jego kupnem, tak sprawdźmy również warunki ubezpieczenia przed zakupem polisy OC. Przede wszystkim sprawdźmy, czy ubezpieczyciel ma w ofercie likwidację szkody w systemie BLS. Ponadto przeczytajmy warunki ubezpieczenia i upewnijmy się, że będziemy mieli swobodę w wyborze warsztatu, w którym zlikwidujemy szkodę. Wtedy w razie jej powstania wystarczy przedstawić naszemu ubezpieczycielowi niezbędne dokumenty (przede wszystkim oświadczenie sprawcy wypadku), a on zajmie się wszystkimi formalnościami w związku z likwidacją szkody.

Najszybszym sposobem jest skorzystanie z opcji Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS). Rozwiązanie to polega na likwidacji szkody, której nie byliśmy sprawcą, za pośrednictwem firmy ubezpieczeniowej, w której to my mamy wykupioną polisę OC. Nie tracimy wtedy zniżek, ponieważ nasz ubezpieczyciel rozliczy się za naprawę samochodu z ubezpieczycielem sprawcy.

Od pewnego czasu można zaobserwować na rynku nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli, którzy ograniczając koszty napraw proponują klientom likwidację szkód w preferowanym przez firmę ubezpieczeniową warsztacie. Tymczasem to poszkodowany ma prawo decydować o tym, gdzie naprawić samochód, więc jest to praktyka niezgodna z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Kierowca może w takiej sytuacji wystąpić przeciw ubezpieczycielowi na drogę sądową, ale niewielu z nas decyduje się na wielomiesięczną batalię sądową. Podpowiadamy więc, co zrobić w takiej sytuacji.

Należy zaznaczyć, że opcja Bezpośredniej Likwidacji Szkody ma pewne ograniczenia – dotyczy ona tylko szkód w mieniu, więc nie można jej zastosować, gdy w wypadku ucierpieli ludzie. Górna granica odpowiedzialności przy likwidacji szkody przez BLS to 30 tysięcy złotych, co pozwala na rozliczenie większości szkód zgłaszanych przez kierowców.

Panuje przekonanie, że przy wyborze polisy OC należy kierować się wyłącznie jej ceną, bo polisa ta nie jest przeznaczona dla nas. Warto zmienić to nastawienie i przeanalizować warunki ubezpieczenia – pozwoli to nam komfortowo i zgodnie z technologią producenta naprawić nasz samochód w przyszłości.

Jakie prawa przysługują Ci z polisy OC? Kliknij i sprawdź! 

Inne artykuły