Czy OC sprawcy zawsze daje Ci pełną ochronę? – MASZ PRAWO

Jeśli zostałeś poszkodowany w zdarzeniu drogowym, którego nie spowodowałeś, przysługuje Ci możliwość likwidacji szkody z polisy OC sprawcy tego zdarzenia.

Sprawdź, jaki zakres ochrony gwarantuje Ci ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Zakres ochrony dla ubezpieczenia OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Oznacza to, że każda polisa OC gwarantuje poszkodowanemu ten sam zakres ochrony, niezależnie od firmy, w jakiej została wykupiona.<p

Podczas likwidacji szkody w mieniu z polisy OC sprawcy masz prawo domagać się m.in. naprawy pojazdu, pokrycia kosztów holowania czy wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy oraz wyrównania straty z tytułu utraty wartości rynkowej pojazdu.

Przy naprawie samochodu najważniejszym obowiązkiem ubezpieczyciela jest przywrócenie pojazdu do stanu sprzed wypadku. Oznacza to, że jeśli uszkodzeniu uległy części fabrycznie zamontowane przez producenta, muszą one zostać wymienione na oryginalne części montowane zgodnie z technologią producenta. To ważne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. Taką naprawę gwarantują warsztaty autoryzowane przez producentów samochodów, czyli tzw. ASO (Autoryzowane Stacje Obsługi).

Jeśli likwidujesz szkodę z polisy OC sprawcy, ustawa gwarantuje Ci możliwość naprawy samochodu w autoryzowanym warsztacie. Jeśli Twój samochód nie miał wcześniej kolizji lub zawsze naprawiany był w ASO, skorzystaj z tej możliwości. Pamiętaj, że ubezpieczyciel ma obowiązek przywrócenia auta do stanu sprzed wypadku, a nie stanu fabrycznego, zatem jeśli raz zamontuje Ci zamiennik podczas naprawy, przy kolejnej szkodzie ubezpieczyciel również będzie mógł użyć zamiennika zamiast części oryginalnej.

Z kolei, gdy pojazd sprawcy zdarzenia nie będzie miał ważnej polisy OC – likwidacją szkody w przewidzianym przez ustawę zakresie zajmie się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Czy zatem polisa OC gwarantuje pełną ochronę?

Tak, choć coraz częściej obserwuje się nieuczciwe praktyki niektórych firm ubezpieczeniowych, które próbują odwieść poszkodowanych od naprawy w autoryzowanych warsztatach. Wynika to z faktu, że ubezpieczycielowi zależy przede wszystkim na możliwie maksymalnym obniżeniu kosztów naprawy. Dlatego, jeśli znajdziesz się w takiej sytuacji, nie zgadzaj się na to. Tutaj przeczytasz, jak szybko naprawić samochód w autoryzowanym serwisie nie wdając się w spór z ubezpieczycielem sprawcy.

Inne artykuły

  • Dlaczego wybrać oryginał?

   Dlaczego wybrać oryginał?

   Montując części oryginalne wiemy, że auto po naprawie gwarantuje nam taki sam, najwyższy poziom bezpieczeństwa, jak przed zdarzeniem. Potwierdzają to testy i analizy ekspertów.

  • Droga do Twojego prawa

   Droga do Twojego prawa

   Warto wiedzieć, że każdy kierowca ma prawo nie zgodzić się na przedstawioną mu propozycję ubezpieczyciela i może się od niej odwołać. Dowiedz się więcej!

  • Uważaj Zawierając Polisę

   Uważaj Zawierając Polisę

   Od pewnego czasu można zaobserwować na rynku nieuczciwe praktyki ubezpieczycieli. Podpowiadamy co zrobić aby nie dać się oszukać.